Відділ досліджень проблем стандартизації та метрології в науці

Відповідно до постанови бюро Президії Академії наук Української РСР «Про створення Технічного центру АН УРСР» № 91-Б від 02.03.1989 задля підвищення рівня забезпечення установ, підприємств та організацій АН УРСР, зокрема послугами в галузі проведення робіт із стандартизації та метрології на базі Головного відділу стандартизації АН УРСР (СКБ математичних машин та систем Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова АН УРСР) та Головної метрологічної служби АН УРСР (СКТБ Інституту проблем енергозбереження АН УРСР) створено Головний відділ стандартизації та Головну метрологічну службу Технічного центру АН УРСР. Поряд із основними напрямами діяльності було затверджено «створення в Академії наук УРСР дійової системи стандартизації та метрології; інформаційне забезпечення установ, підприємств та організацій АН УРСР з проблем стандартизації та метрології».

На підставі рішення НТР Технічного центру НАН України Головний відділ стандартизації та Головну метрологічну службу об’єднали в Головний відділ стандартизації та метрології.

У 2022 році згідно з розпорядженням Президії НАН України № 431 від 13.09.2022 Головний відділ стандартизації та метрології перейменований у Відділ досліджень проблем стандартизації та метрології в науці.

Відділ виконує дослідження згідно з основним нуковим напрямом діялності Технічного центру НАН України:

– дослідження з питань стандартизації та метрології.

Сахнюк Ірина Олексіївна,

завідувач Відділу досліджень проблем стандартизації та метрології в науці

Роб.тел. +38(044)425-44-24,

+38(044) 485- 23-80

Електрона адреса: Sakhniuk.I.O@nas.gov.ua

gvsm@nasu.kiev.ua

gvsmnasu@ukr.net

 

 

До складу відділу входять 5 наукових співробітників, із них:

  • 1 завідувач відділу
  • 1 старший науковий співробітник, кандидат технічних наук
  • 1 молодший науковий співробітник
  • 2 провідних інженера

 

Відділ провадить науково-організаційну, методичну та інформаційну діяльність із питань стандартизації, метрології та метрологічного забезпечення, досліджує та аналізує актуальні проблемні питання у сфері національної та відомчої (академічної) стандартизації щодо створення сучасних та удосконалення чинних організаційних і нормативних засад стандартизації, метрології та метрологічного забезпечення в науковій та науково-технічній діяльності НАН України з урахуванням розвитку, стану і особливостей української економіки, її ресурсної бази, соціального, гуманітарного і політичного розвитку.

Відділом виконано 13 науково-дослідних робіт (НДР) за відомчою тематикою та 21 роботу щодо надання науково-технічних послуг із стандартизації та метрологічного забезпечення.

 

Матеріально-технічна база відділу

У відділі створений та функціонує довідково-інформаційний фонд нормативних документів (класифікатори, каталоги, стандарти, настанови, інформаційні покажчики тощо) для забезпечення основного напряму діяльності та з можливістю користування цим фондом установам НАН України.

 

Основні результати виконання НДР

Відділ має багаторічний, ґрунтовний досвід виконання робіт із метрологічного забезпечення, міжнародної, національної і відомчої (академічної) стандартизації тощо. Відділ провадив дослідження з проблемних питань стандартизації, управління якістю, метрології та метрологічної діяльності. Результатом виконання таких робіт є інформаційне забезпечення щодо виконання завдань відповідно до обліково-контрольних карток Президії НАН України; готування науково-експертних звітів із питань метрології, стандартизації та суміжних видів діяльності; розроблення рекомендацій та нормативних документів із цих питань, надання методичної допомоги науковим установам тощо. Задля приведення у відповідність до чинних законодавчих актів і нормативно-правових документів та подальшого упорядкування діяльності з питань стандартизації, метрології та метрологічного забезпечення в науково-технічній сфері відділ розробив низку нормативних документів.

Науково-організаційна та методична діяльність відділу спрямована на вирішення завдань із національної і академічної (відомчої) стандартизації, метрології, проблем створення систем управління якістю тощо, найбільш важливими з яких є такі.

На виконання пункту 7 Витягу з протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 86-7-1 щодо підготовки проєкту Державної програми управління якістю у складі міжвідомчої робочої групи надані пропозиції до доопрацювання та наповнення цього проєкту. Виконано роботи з інформаційного супроводження робіт із питань стандартизації і розроблення проєктів національного стандарту та методики проведення патентно-кон’юнктурних досліджень, а також надано пропозиції до національного стандарту ДСТУ 3575–97 «Патентні дослідження. Основні положення та порядок проведення» щодо його перевірки в частині, що стосується основних положень та проведення патентно-кон’юнктурних досліджень.

За умови реформування національної системи технічного регулювання відповідно до європейської моделі та на виконання прикінцевих положень Законів України від 05 червня 2014 р. № 1314-VІІ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та № 1315-VІІ «Про стандартизацію» розглянуто та дано згоду на погодження проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про визначення такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 1999 р. № 528». Організовано роботи з перевірки ведення справ та застосування галузевих стандартів, технічних умов і прирівняних до них інших нормативних документів колишнього СРСР, за результатами яких розроблено проєкт розпорядження «Про визнання окремих розпоряджень Президії НАН України з питань стандартизації такими, що втратили чинність».

Відділ брав та бере участь у виконанні завдань у сфері технічного регулювання, у сфері національної стандартизації та суміжних видів діяльності, у сфері метрології, управління якістю тощо, а саме:

— у засіданнях науково-технічної комісії з метрології Міністерства економічного розвитку і торгівлі України;

— у нараді при Міністерстві освіти і науки України у складі групи ТК 144 і ДНУ «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації»;

— у засіданні науково-технічної ради у сфері технічного регулювання при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України;

— у складі Організаційного комітету 10-го Всеукраїнського з`їзду якості;

— у нараді щодо перегляду складу керівної ради національного органу стандартизації;

— у засіданнях науково-технічної ради у сфері технічного регулювання при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України;

— у складі керівної ради національного органу стандартизації.

ТЦ НАН України входить до складу технічного комітету стандартизації ТК 144 «Інформація і документація» як колективний член, повноважним представником якого є завідувач відділу. Під час роботи в ТК 144 було виконано завдання Мінекономрозвитку, національного органу стандартизації ДП «УкрНДНЦ», заінтересованих суб’єктів стандартизації тощо; розглянуто проєкти програм робіт із національної стандартизації по роках; опрацьовано проєкти національних нормативних документів (НД), надано пропозиції щодо скасування, відновлення дії певних національних НД тощо.

Відділ готує науково-експертні висновки та пропозиції на доручення Президії НАН України, зокрема щодо: діяльності наукових установ, організацій і підприємств НАН України з питань національної стандартизації, метрологічної діяльності, оцінки відповідності і сертифікації; роз’яснення стосовно діючих в Україні нормативних документів; погодження проєктів нормативно-правових актів, зокрема, до проєктів постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної програми розвитку еталонної бази на 2011–2015 роки», «Про затвердження Державної програми розвитку еталонної бази на 2016–2020 роки»; до проєктів законів, зокрема, про приєднання України до Метричної конвенції, про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про стандартизацію»; опрацювання Закону України «Про приєднання України до Конвенції про заснування Міжнародної організації законодавчої метрології» тощо.

Відділ згідно з розпорядженнями Президії НАН України: від 08.02.2007 № 84; від 04.06.2007 № 374; від 30.10.2008 №621 і Положенням про атестацію калібрувальних підрозділів НАН України, затвердженим НАН України та узгодженим Держспоживстандартом України у 2007 р., виконував функції головної метрологічної служби НАН України; органу з атестації головних і базових організацій метрологічної служби НАН України; органу з атестації підрозділів установ НАН України на проведення калібрувальних та вимірювальних робіт для власних потреб наукових установ. У встановленому порядку відділ здійснював перевірку метрологічної діяльності в установах НАН України, аналізував результати та звітував. Керуючись чинними нормативно-правовими атами, відділ розробив і в установленому порядку подав до розгляду проєкт нової редакції «Положення про метрологічну службу Національної академії наук України» та супровідні до нього документи.

Із метою сприяння впровадженню наукової (науково-технічної) продукції та керуючись статтями 8 та 16 Закону України від 05.06.2014 № 1315–VІІ «Про стандартизацію» наукові установи, організації та підприємства НАН України, що здійснюють стандартизацію, є суб’єктами стандартизації та мають право розробляти й приймати в установленому ними порядку стандарти відповідно до сфери своєї діяльності. У встановленому порядку відділ організував перевірку стандартів НАН України.

Відповідно до положень чинного законодавства у сфері стандартизації, сучасних правил проведення робіт із національної стандартизації, а також у зв’язку зі скасуванням ряду основоположних національних (ДСТУ) і міждержавних (ГОСТ) стандартів, впровадженням нових нормативних документів зі стандартизації, виникла потреба у визначенні загальних положень і процедур проведення робіт зі стандартизації в НАН України. Враховуючи це, відділ відповідно до основного напряму діяльності та досвіду щодо виконання робіт із гармонізації  міжнародних стандартів із національними, розгляду проєктів національних стандартів, перевірки національних нормативних документів зі стандартизації, а також стандартів НАН України, нормативних відомчих (академічних) документів, розробив «Рекомендації щодо проведення робіт із стандартизації в НАН України». Ці Рекомендації з супровідними документами в установленому порядку подані до розгляду.

Важливо зауважити, що з 16.10.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про стандартизацію» від 20.09.2019 № 124-IX, яким набули чинності зміни статті 65 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII. Зокрема, відповідно до підпункту 2 пункту 123 Закону України від 20.09.2019 № 124-IX у назві та тексті слова «Стандартизація, метрологічне забезпечення» замінені словами «Метрологічне забезпечення».

Відділ на постійній основі співпрацює з установами НАН України, здійснює науково-організаційну, інформаційну та методичну діяльність, надає науково-консультативні послуги, висновки, зауваження, пропозиції, коментарі, випускає інформаційні листки про актуальні проблеми з питань метрології, стандартизації та суміжних видів діяльності та про шляхи їх вирішення.

 

 

Основні публікації за результатами виконання НДР

2008

Сахнюк, И. Оценивание метрологической надежности средств избыточных измерений / И.А. Сахнюк // Зб. тез доповідей за матеріалами МНТК «Датчики, прилади та системи (ДПС – 2008)» (вересень 2008). − Черкаси–Гурзуф, 2008.− С. 48–49.

Сахнюк, И. Обоснование критерия метрологической надежности средств измерений / И.А. Сахнюк //Кибернетика и системный анализ. – 2008. – №5. – С.181–184. – ISSN 0023-1274.

Sakhnyuk, I. Substantiation of a criterion of metrological reliability of measur’mg instruments // Cybernetics and Systems Analysis, Volume 44, Issue 5, pp. 787-790,2008- 09-01, SpringerUS .-ISSN 1060-0396.

2010

Поліщук, Ю. Деякі питання метрологічної експертизи науково-дослідних робіт / Ю.М. Поліщук, І.О. Сахнюк // Матеріали VII Міжнар. наук.-техн. конф. «Метрологія—2010» (12–14 жовтня 2010 р.). — м. Харків.- С. 81 – 84.

2012

 

Сахнюк, И. Метод определения наработки до метрологического отказа средств измерительной техники / И.А. Сахнюк // Матеріали 8 Міжнар. мол. наук техн. конф. «Сучасні проблеми радіотехніки та телекомунікацію» (23–27 квітень 2012 р.). — Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2012 .— С. 267 .— ISBN 978-617-612-014-8.

Сахнюк, І. Новий підхід до визначення метрологічної надійності засобів вимірювань / І.О. Сахнюк // Матеріали VIIІ Міжнарод. наук.-техн. конф. «Метрологія–2012» (9 – 11 жовтня 2012 р.).– Харків, 2012.- С. 398–400.

Сахнюк, И. Прогнозно-базированный подход к определению метрологической надежности средств измерений / И.А. Сахнюк// Кибернетика и системный анализ. – 2012. – №6. – С. 140 – 143. – ISSN 0023-1274.

Sakhnyuk, I. Prediction-based approach to determining the metrological reliability of measuring instruments // Cybernetics and Systems Analysis, Volume 48, Issue 6, pp. 927-930, 2012-11-01, Springer US .- ISSN 1060-0396.

Влайков, Г. Дослідження особливостей розроблення систем управління якістю в наукових установах / Г.Г. Влайков, І.О. Сахнюк, Л.В. Топалова // Матеріали 12 Міжнар. наук.-практ. конф. «Качество, стандартизация, контроль: теория и практика (КСК – 2012)» (Ялта, 01 – 05 жовтня 2012 р.). — Київ : АТМ України, 2013. — С. 29.

2013

Сахнюк, И. Процессы прогнозирования и обеспечения метрологической надежности средств избыточных измерений / И.А. Сахнюк // Матеріали VI Міжнар. наук.-практ. конф. «Качество технологий качество жизни» (Харків, 30-31 трав. 2013 р.) . — Харків, 2013 . — С. 95-97.

Влайков, Г. Проблемні питання гармонізації національних стандартів / Г.Г. Влайков, І.О. Сахнюк, Л.В. Топалова // Матеріали 13-ї Міжнар. наук.-практ. конф. «Качество, стандартизация, контроль: теория и практика (КСК – 2013)» (Ялта, 30 вересня – 04 жовтня 2013 р.). — Київ : АТМ України, 2013. — С. 29.

2014

Влайков, Г. Аналіз окремих положень оновленого законодавства України у сферах стандартизації, метрології та метрологічної діяльності / Г.Г. Влайков, І.О. Сахнюк // Матеріали 14 Міжнар. наук.-практ. конф. «Качество, стандартизация, контроль: теория и практика (КСК – 2014)» (Одеса, 23 – 26 вересня 2014 р.). — Київ : АТМ України, 2014. — С. 12.

2015

Сахнюк, И. Исследование физической природы помех и шумов / И.А. Сахнюк // Матеріали 15 Міжнар. наук.-практ. конф. «Качество, стандартизация, контроль: теория и практика (КСК — 2015)» (Одеса, 15 – 18 вересня 2015 р.). — Київ : АТМ України, 2015. — С. 140-145.

2016

Влайков, Г. Аналізування окремих підходів до метрологічної діяльності в Україні / Г.Г. Влайков, І.О. Сахнюк // Матеріали 16 Міжнар. наук.-практ. конф. «Качество, стандартизация, контроль: теория и практика (КСК — 2016)» (Одеса, 20–25 вересня 2016 р.). — Київ : АТМ України, 2016. — С. 46-48.

2017

Сахнюк, І. Комунікативні особливості стандартизації / І.О. Сахнюк, Л.В. Топалова, М.Х. Битков, Л.В. Кириленко // Матеріали 17 Міжнар. наук.-практ. конф. «Качество, стандартизация, контроль: теория и практика (КСК — 2017)» (Одеса,  04 – 08 вересня 2017 р.). — Київ : АТМ України, 2017. — С. 170-173.

Інвестування: міжнародний досвід: монографія. Т 2. / С.О. Гуткевич, П.О. Сидоренко, А.С. Соломко, Р. Смик, В. Рябенко; за заг. ред. проф. С.О. Гуткевич. — Харків : Діса плюс, 2017. — 216 с. — ISBN978-617-7384-56-3.

2018

 

Сахнюк, І. Сучасні тенденції в міжнародній та європейській практиці щодо здійснення стандартизації / І. О. Сахнюк, Л. В. Кириленко // Альманах науки : науковий журнал. — 2018. — № 2/1 (11). — Київ, 2018. — С. 42–44. — ISSN 2522-4131.

Сахнюк, И. Математическое моделирование процессов измерений / И. А. Сахнюк // Тези доповідей ХІ Міжнар. наук.-техніч. конф. «Метрологія та вимірювальна техніка» (Метрологія – 2018, жовтень 2018). — Харків : ННЦ «Інститут метрології», 2018.— С. 31.

Кириленко, Л. Реалізація в Україні європейських підходів з оцінки відповідності засобів вимірювальної техніки / Л. В. Кириленко // Збірник наукових праць «Перспективні технології та прилади». — Луцьк, 2018. — Вип. 13. — С. 67–73. — ISSN 2313-5352.

Сахнюк, И. Математическое моделирование процессов измерений / И.А. Сахнюк // Тезисы докладов ХІV Междунар. научно-технич. семинара «Неопределенность измерений: научные, нормативные, прикладные и методические аспекты (UM–2018)» (Созополь–Харьков, сентябрь 2018). — Изд. «Софттрейд», Болгария, 2018. — С. 36. — ISBN 978-954-334-192-4.

Сахнюк, І. Зміни в метрологічній діяльності у зв’язку з прийняттям Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» / І. О. Сахнюк, Л. В. Кириленко // Збірник наукових матеріалів ХVI Міжнар. інтернет конф. el-conf.com.ua «Досягнення і проблеми сучасної науки» (Вінниця, 22 січня 2018 р.). — Вінниця, 2018. — Ч. 5. — С. 75–77.

Кириленко, Л. Стандартизація інформаційних технологій в Україні технічними комітетами / Л. В. Кириленко // Міжнар. наук. інтернет–конф. «Інформаційне суспільство: технологічні, економічні та технічні аспекти становлення» : збірник тез доповідей (Тернопіль, 13 березня 2018 р.). — Тернопіль, 2018. — Вип. 26. — С. 19–20. — ISSN 2522-932X.

Кириленко, Л. Актуальні питання зі стандартизації та метрологічної діяльності в Україні / Л. В. Кириленко // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Актуальні питання сьогодення» (Вінниця, 20 березня 2018 р.) : зб. наук. праць «ΛΌГOΣ» / відповід. за вип. М. А. Голденблат // ГО «Європейська наукова платформа». — Обухів : Друкарня «Друкарик» (ФОП Гуляєва В.М.), 2018. — Т. 9. — С. 28–29.

Кириленко, Л. Стандартизація інформаційних технологій в Україні / Л. В. Кириленко // ІІ Всеукраїнська наук.-практ. конф. «Теоретико-практичні проблеми використання математичних методів і комп’ютерно-орієнтованих технологій в освіті та науці» (Київ, 28 березня 2018р.) : зб. матеріалів / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; відповід. за вип. : Д.М. Бодненко, О.М. Глушак, О.С. Литвин, В.В. Прошкін. — К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2018. — С. 152–155.

Сахнюк, І. Аналізування нормативних документів у сфері програмної інженерії щодо якості продукту / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко // V Всеукр. наук.-практ. конф. молодих науковців «ІТ–2018» (Київ, 17 травня 2018 р.) : зб. матеріалів / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; відповід. за вип. : М.М. Астаф’єва, Д.М. Бодненко, О М. Глушак, О.С. Литвин, В В. Прошкін, С.М. Рижко-Семенюк. — К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2018. — С. 200–202.

Кириленко, Л. Класи інтелектуальних інформаційних технологій в науці / Л.В. Кириленко // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Наука та освіта: ключові питання сучасності» (Чернігів, 18 травня 2018 р.) : зб. наук. праць «ΛΌГOΣ» / відповід. за вип. М.А. Голденблат // ГО «Європейська наукова платформа». — Обухів : Друкарня «Друкарик» (ФОП Гуляєва В. М.), 2018. — Т. 9. — С. 88–89.

Кириленко, Л. Модулі оцінки відповідності / Л.В. Кириленко // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Експериментальні та теоретичні дослідження в сучасних науках» (Суми, 5 серпня 2018р.) : зб. наук. праць «ΛΌГOΣ» / відповід. за вип. М. А. Голденблат // ГО «Європейська наукова платформа». — Обухів : Друкарня «Друкарик» (ФОП Гуляєва В. М.), 2018. — Т. 1. — С. 58–60. — ISBN 987-617-71717-80-4.

Кириленко, Л. Проведення оцінки відповідності засобів вимірювальної техніки / Л.В. Кириленко // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Експериментальні та теоретичні дослідження в сучасних науках» (Суми, 5 серпня 2018 р.) : зб. наук. праць «ΛΌГOΣ» / відповід. за вип. М. А. Голденблат // ГО «Європейська наукова платформа». — Обухів : Друкарня «Друкарик» (ФОП Гуляєва В. М.), 2018. — Т. 1. — С. 68–69. — ISBN 987-617-71717-80-4.

Кириленко, Л. Процедури оцінки відповідності / Л.В. Кириленко // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Експериментальні та теоретичні дослідження в сучасних науках» (Суми, 5 серпня 2018р.) : зб. наук. праць «ΛΌГOΣ» / відповід. за вип. М. А. Голденблат // ГО «Європейська наукова платформа». — Обухів : Друкарня «Друкарик» (ФОП Гуляєва В. М.), 2018. — Т. 1. — С. 99–101. — ISBN 987-617-71717-80-4.

Кириленко, Л. Реалізація європейських підходів з оцінки відповідності засобів вимірювальної техніки / Л.В. Кириленко // Матеріали ІIІ Всеукр. наук.-практ. конф. «Приладобудування та метрологія: сучасні проблеми, тенденції розвитку» (Луцьк, 11–12 жовтня 2018 р.) : наукове видання / відповід. за випуск д.т.н., проф. Марчук В. І. — Луцьк, 2018. — С. 25–27.

Сахнюк, І. Аналіз проблеми підтвердження технічної компетентності вимірювального підрозділу / І.О. Сахнюк, Л. В. Кириленко, М.Х. Битков, Н.П. Рудак // Матеріали 18-ї Міжнар. наук.-практ. конф. «Качество, стандартизация, контроль: теория и практика (КСК — 2018)» (Одеса, 03 – 07 вересня 2018 р.). — Київ : АТМ України, 2018. — С. 96–99.

Сахнюк, И. Математическое моделирование процессов измерений / И.А. Сахнюк // Тезисы докладов ХІV-й Междунар. научно-технич. семинара «Неопределенность измерений: научные, нормативные, прикладные и методические аспекты (UM–2018)» (Созополь–Харьков, сентябрь 2018 г.). — Изд. «Софттрейд», Болгария, 2018. — С. 36. — ISBN 978-954-334-192-4 // Тези доповідей ХІ Міжнар. наук.-техніч. конф. «Метрологія та вимірювальна техніка» (Метрологія – 2018, жовтень 2018). — Харків : ННЦ «Інститут метрології», Харків, 2018. — С. 31-32.

2019

Сахнюк, І. Дослідження взаємозв’язку стандартизації та інновації / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко, М.Х. Битков, Н.П. Рудак // Матеріали 19-ї Міжнар. наук.-практ. конф. «Качество, стандартизация, контроль: теория и практика (КСК – 2019)» (Одеса, 09 – 13 вересня 2019 р.). — Київ : АТМ України, 2019. — С. 115–117 // Инженер-механик : межотраслевой производственно-практический журнал, Белорусское общество инженеров-механиков. — Минск : НАН Беларуси, 2019. — № 3 (84) июль-сентябрь. — С. 35–36.

Кириленко, Л. Індикаторні засоби вимірювальної техніки / Л. В. Кириленко, Н. П. Маслак-Гудима // Λόгoσ. Мистецтво наукової думки : науковий журнал. — Вінниця, 2019. — Вип. 2. — С. 81–82. — ISSN-L: 2617-7064.

Кириленко, Л. Зміни у сфері стандартизації і сертифікації в Україні / Л.В. Кириленко // La science et la technologie à l’ère de la société de l’information: coll. De papierss cientifiques «ΛΌГOΣ» з avec des matériaux de la conf. Scientifique et pratique internationale, Bordeaux, France 3 mars, 2019. Bordeaux : OP «Plateforme  scientifique européenne», 2019. V.9. p. 72—73. — ISBN 978-617-7171-80-4.

2020

Сахнюк, И. Специфика междисциплинарного синтеза знаний для решения задач метрологи / И.А. Сахнюк // Тези доповідей VII Міжнар. наук.-техн. конф. «Метрологія, інформаційно-вимірювальні технології та системи (МІВТС-2020)» (Харків, 18 – 19 лютого 2020 р.). — Харків, 2020. — С. 128–129. — DOI: https://doi.org/10.24027/2306-7039.1A/2020.193279.

Сахнюк, І. Особливості побудови і впровадження системи управління якістю в наукових установах / І.О. Сахнюк, М.Х. Битков, Н.П. Рудак, Р.Ю. Поліщук // Матеріали 20 Міжнар. наук.-техн. конф. «Інженерія поверхні і реновація виробів (М 20–2)» (01–05 червня 2020 р.) — Киев : АТМ Украины, 2020. — С. 103–106.

Сахнюк, І. Застосування процесного підходу до побудови системи управління якістю в наукових установах / І.О. Сахнюк, М.Х. Битков, Н.П. Рудак, Р.Ю. Поліщук // Матеріали 20 Міжнар. наук.-практ. конф. «Якість, стандартизація, контроль: теорія та практика (ЯСК-20)» (Одеса, 07–11 вересня 2020 р.) — Київ : АТМ України, 2020. — С. 113–116.

2021

Сахнюк, І. Аналізування методичних підходів до розроблення компетентнісної моделі у науково-технічній діяльності / І. О. Сахнюк, Л. В. Кириленко, М.Х. Битков // Альманах науки : науковий журнал. — 2021. — № 4(49). — Київ, 2021. — С. 25–28. — ISSN 2522-4131.

Сахнюк, І. Організаційні аспекти розроблення системи управління якістю в наукових установах / І.О. Сахнюк, М.Х. Битков, Н.П. Рудак, Р.Ю. Поліщук // Матеріали 21 Міжнар. наук.-техн. конф. «Інженерія поверхні і реновація виробів (М 21–2)» (07–11 червня 2021) – Київ : АТМ України, 2021. – С. 108–111.

Сахнюк, І. Аналіз міжнародних документів щодо науково-технічної діяльності / І.О. Сахнюк, Н.П. Рудак, Л.В. Кириленко, М.Х. Битков // Матеріали 21 Міжнар. наук.-практ. конф. «Якість, стандартизація, контроль: теорія та практика (ЯСК-21)» (м. Одеса) (06–10 вересня 2021 р). — Київ : АТМ України, 2021. — С. 81–83.

2022

Сахнюк, І. Щодо чинності національних стандартів ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 ТА ДСТУ ISO/IEC 17025:2017. Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко, М.Х. Битков // Матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми сучасної науки та освіти» (20–21 cічня 2022, м. Львів) .– ч. IІ – Львів : Львівський науковий форум, 2022. – С. 68–69.

Сахнюк, І. Аналіз чинних нормативних стандартів щодо загальних вимог до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко, М.Х. Битков // Альманах науки : науковий журнал. — 2022. — № 2(53). — Київ, 2022. — С. 35–37. — ISSN 2522-4131.

Сахнюк, І. Актуальність певних міжнародних нормативно-правових актів у галузі стандартизації, сертифікації, акредитації, оцінки відповідності та метрології України / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко, М.Х. Битков, Н.П. Рудак // Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. «Концептуальні шляхи розвитку науки та освіти» (9–10 червня 2022 р., м. Львів) – Львів : Львівський науковий форум, 2022. – С. 34–37.

Сахнюк, І. Розвиток сфери технічного регулювання в рамках міжнародних нормативно-правових актів, запланований на 2022 р. / І.О. Сахнюк // Матеріали 22 Міжнар. наук.-техн. конф. «Інженерія поверхні і реновація виробів (М 22–2)» (15–16 червня 2022 р.) – Київ: АТМ України, 2022. – С. 121–130.

Сахнюк, І. Проблемні питання щодо стандартизації, сертифікації, акредитації, оцінки відповідності та метрології в Україні / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко, М.Х. Битков, Н.П. Рудак // Матеріали 22 Міжнар. наук.-техн. конф. «Інженерія поверхні і реновація виробів (М 22–2)» (15–16 червня 2022 р.) – Київ: АТМ України, 2022. – С. 130–132.

Сахнюк, І. Перегляд певних засад із питань стандартизації та суміжних видів діяльності / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко, М.Х. Битков, Н.П. Рудак // Збірник наукових праць «Перспективні технології та прилади». – Луцьк, 2022 – Вип. 20. – С. 96–100.– ISSN 2313-5352. – DOI 10/36910/6775-2313-5352-2011-20.

Кириленко, Л. Майбутнє ЄС та України – це спільне майбутнє зі стандартами ЄС / Л.В. Кириленко, М.Х. Битков // Матеріали XVI Всеукр. наук.-практ. конф. «Інноваційні технології сучасної наукової діяльності: стратегія, завдання, впровадження» (11вересня 2022 р., м. Житомир).– Режим доступу:  https://webconfer.files.wordpress.com/2022/09/16.pdf.

Кириленко, Л. Україна опрацьовує стандарти НАТО / Л. В. Кириленко, І.О. Сахнюк // Матеріали Міжнар. наук. інтернет-конф. «Світ наукових досліджень».– Випуск 12. – Режим доступу: //https://www.economy-confer.com.ua/full-article/3846/.

Сахнюк, І. Стандартизація в Україні відповідно до програми технологічного співробітництва збройних сил країн НАТО / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко // Матеріали 22 Міжнар. наук.-практ. конф. «Якість, стандартизація, контроль: теорія та практика (ЯСК-22)» (04–05 жовтня 2022 р). — Київ : АТМ України, 2022. — С. 56–57.

Сахнюк, І. Про нову стратегію стандартизації / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко, Г.М. Тітова, І.К. Федосеєва // Матеріали 22 Міжнар. наук.-практ. конф. «Якість, стандартизація, контроль: теорія та практика (ЯСК-22)» (04–05 жовтня 2022 р). — Київ : АТМ України, 2022. — С. 58–59.

Сахнюк, І. Стандартизація певних форм державної допомоги з питань фінансування наукових досліджень / І.О. Сахнюк, Н.П. Рудак // Матеріали 22 Міжнар. наук.-практ. конф. «Якість, стандартизація, контроль: теорія та практика (ЯСК-22)» (04–05 жовтня 2022 р). — Київ : АТМ України, 2022. — С. 59–60.

 

2023

  1. Сахнюк, І. Сучасні тенденції цифрової трансформації / І. Сахнюк, Л. Кириленко // Матеріали Міжнар. наук.-практ. інтернет-конф. «Тенденції та перспективи розвитку науки і освіти в умовах глобалізації»: зб. наук. праць. — Переяслав, 2023. — Вип.91. — С. 123–125.
  2. Сахнюк, І. Аналізування підсумків саміту Україна – ЄС / І.О. Сахнюк, Н.П. Рудак // Матеріали 23 Міжнар. наук.-техн. семінару «Сучасні питання виробництва та ремонту в промисловості і на транспорті» (15–16 березня 2023 р.). — Київ : АТМ України, 2023. — С. 106–109.
  1. Сахнюк, І. Проблемні питання щодо стандартизації проведення патентно-кон’юнктурних досліджень / І. Сахнюк, Ю. Даниленко // Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. «Якість, стандартизація та метрологічне забезпечення» (Харків,14-15 березня 2023 року) / за заг. ред. .д.т.н., проф. Р.М. Тріща, к.т.н., доц. Г.С. Грінченко. Українська інженерно-педагогічна академія. — Харків : УІПА, 2023 . — С. 13–15.
  2. Сахнюк, Ірина. Тенденції розвитку України в галузі міжнародної стандартизації / Ірина Сахнюк, Лариса Кириленко // Матеріали X Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми міжнародних відносин та зовнішньої політики» (Львів, 20 квітня 2023 р.). — Львів : НУ ЛП, 2023. — С. 187 – 189.
  3. Кириленко, Лариса. Актуальні підходи до обміну інформацією в контексті євроінтеграції / Лариса Кириленко, Ірина Сахнюк // Матеріали X Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми міжнародних відносин та зовнішньої політики» (Львів, 20 квітня 2023 р.). — Львів : НУ ЛП, 2023. — С. 59 – 61.
  4. Сахнюк, І. Інфраструктура якості України в контексті укладення угоди АСАА / І.О. Сахнюк, Н.П. Рудак // Матеріали 23 Міжнар. наук.-техн. конф. «Інженерія поверхні та реновація виробів» (20–22 червня 2023 р.). — Київ : АТМ України, 2023. — С. 63–66.
  5. Сахнюк, І. Застосування міжнародного досвіду під час проведення патентно-кон’юнктурних досліджень / І. О. Сахнюк, Ю. А. Даниленко // Матеріали VІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. з міжнародною участю «Створення, охорона, захист і комерціалізація об’єктів права інтелектуальної власності» (26.04.2023, м. Київ): ел. збірник / Упоряд.: В.В. Дмитренко, Ю.М. Перга. — Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2023. — С. 196 – 202.
  6. Сахнюк, І. Роль стандартів у впровадженні принципів сталого розвитку / І.О. Сахнюк, Г.М. Тітова, І.К. Федосеєва, Н.П. Рудак // Матеріали 23 Міжнар. наук.- практ. конф. «Якість, стандартизація, контроль: теорія та практика ЯСК–23» з діючими семінарами (в on line форматі) (27–28 вересня 2023 р.). — Київ : АТМ України, 2023. — С. 85 – 87.
  7. Сахнюк, І. Роль стандартизації в контексті євроінтеграційних прагнень України / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко, Н. П.Рудак // Міжнародна наукова конференція «Становлення сучасної української держави: роль європейських цінностей у формуванні демократичного буття» (07 листопада 2023 року, м. Миколаїв): ел. збірник. — Миколаїв: Чорноморський національний університет імені Петра Могили, 2023. — С. 79 – 81.
  8. Сахнюк, І. Впровадження стандартів системи керування життєвим циклом озброєння та військової техніки в контексті вступу України до НАТО / І.О. Сахнюк, Л.В. Кириленко // Міжнародна наукова конференція «Становлення сучасної української держави: роль європейських цінностей у формуванні демократичного буття» (07 листопада 2023 року, м. Миколаїв): ел. збірник . — Миколаїв: Чорноморський національний університет імені Петра Могили, 2023. — С. 106 – 109.
  9. Сахнюк, І. Певні сучасні виклики у соціальній сфері / І. О. Сахнюк, Л.В. Кириленко // VIIІ Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми формування та реалізації конкурентної політики» (23-24 листопада 2023 р.) С 131.
  10. Сахнюк, І. Стандартизація принципів державних закупівель / І. О. Сахнюк, Г.М. Тітова, І.К. Федосеєва // VIIІ Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми формування та реалізації конкурентної політики» (23-24 листопада 2023 р.) С 132-133.
  11. Сахнюк, І. Пропозиції щодо актуалізації національних стандартів України ДСТУ 3574-97 та ДСТУ 3575-97 / І. Сахнюк // Наук.-практ. семінар «Сучасний стан та напрями розвитку стандартизації у сфері діяльності ТК 144 «Інформація і документація». — Режим доступу: https://dntb.gov.ua/.

 

 

Національні стандарти України

 

ДСТУ ISO 129-1:2007 Кресленики технічні. Проставлення розмірів і допусків. Частина 1. Загальні принципи (ISO 129-1:2004, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2010. — 24 с.

ДСТУ ISO 1101:2009 Технічні вимоги до геометрії вирoбів (GPS). Геометричні допуски. Допуски форми, орієнтації, розташування та биття (ISO 1101:2004, IDT). — Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2015. — 57 с.

ДСТУ ISO 1660:2014 Кресленики технічні. Проставляння розмірів і допусків профілів (ISO 1660:1987, IDT). — Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2016. — 5 с.

ДСТУ ISO 2692:2013 Технічні вимоги до геометрії вирoбів (GPS). Геометричні допуски. Вимоги щодо максимуму матеріалу (MMR), мінімуму матеріалу (LMR) та взаємодії (RPR) (ISO 2692:2006, IDT). — Київ : Мінекономрозвитку України, 2014. — 33 с.

ДСТУ ISO 3040:2006 Кресленики технічні. Конуси. Розміри та допуски (ISO 3040:1990, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2008. — 6 с.

ДСТУ ISO 3098-0:2006 Документація технічна на вироби. Шрифти. Частина 0. Загальні вимоги (ISO 3098-0:1997, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2008. — 7 с.

ДСТУ ISO 3098-2:2007 Документація технічна на вироби. Шрифти. Частина 2. Латинська абетка, цифри і знаки (ISO 3098-2:2000, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2009. — 5 с.

ДСТУ ISO 3098-3:2007 Документація технічна на вироби. Шрифти. Частина 3. Грецька абетка (ISO 3098-3:2000, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2009. — 5 с.

ДСТУ ISO 3098-4:2007 Документація технічна на вироби. Шрифти. Частина 4.  Діакритичні і окремі знаки латинської абетки (ISO 3098-4:2000, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2009. — 6 с.

ДСТУ ISO 3098-5:2007 Документація технічна на вироби. Шрифти. Частина 5.  Написання латинської абетки, цифр і знаків засобами автоматизованого проектування (ISO 3098-5:1997, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2009. — 65 с.

ДСТУ ISO 3098-6:2007 Документація технічна на вироби. Шрифти. Частина 6. Кирилична абетка (ISO 3098-6:2000, IDT). — Київ :  Держспоживстандарт України, 2009. — 5 с.

ДСТУ ISO 5456-1:2006 Кресленики технічні. Методи проеціювання. Частина 1. Загальні положення (ISO 5456-1:1996, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2008. — 5 с.

ДСТУ ISO 5456-3:2006 Кресленики технічні. Методи проеціювання. Частина 3. Аксонометричні зображення (ISO 5456-3:1996, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2008. — 8 с.

ДСТУ ISO 5456-4:2006 Кресленики технічні. Методи проеціювання. Частина 4. Центральне проеціювання (ISO 5456-4:1996, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2008. — 23 с.

ДСТУ ISO 5457:2006 Документація технічна на вироби. Кресленики. Розміри та формати (ISO 5457:1999, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2008. — 7 с.

ДСТУ ISO 5459:2009 Кресленики технічні. Геометричні допуски. Бази та системи баз геометричних допусків (ISO 5459:1981, IDT). — Київ :  ДП «УкрНДНЦ», 2015. — 20 с.

ДСТУ ISO 6433:2006 Кресленики технічні. Позиції (ISO 6433:1981, IDT). — Київ :  Держспоживстандарт України, 2008. — 3 с.

ДСТУ ISO 7083:2009 Кресленики технічні. Умовні познаки геометричних допусків. Співвідношення та розміри (ISO 7083:1983, IDT). — Київ :  ДП «УкрНДНЦ», 2015. — 14 с.

ДСТУ ISO 7573:2006 Кресленики технічні. Специфікація (ISO 7573:1983, IDT). — Київ : Держспоживстандарт України, 2008. — 3 с.

ДСТУ ISO 8015:2009 Кресленики технічні. Принципи базових допусків (ISO 8015:1985, IDT). — Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2015. — 10 с.

ДСТУ ISO 10209-1:2009 Документація технічна на вироби. Словник термінів. Частина 1. Технічні кресленики. Загальні терміни та види креслеників (ISO 10209-1:1992, IDT). — Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2015. — 14 с.

ДСТУ ISO 10209-2:2009 Документація технічна на вироби. Словник термінів. Частина 2. Методи проеціювання (ISO 10209-2:1993, IDT). — Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2016. — 22 с.

ДСТУ ISO 10578:2014 Кресленики технічні. Допуски орієнтування та розташування. Виступне поле допуску (ISO 10578:1992, IDT). — Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2015. — 10 с.

ДСТУ ISO 10579:2014 Технічні вимоги до геометрії виробів (GPS). Проставляння розмірів і допусків. Нежорсткі деталі (ISO 10579:2010, IDT). — Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2016. — 9 с.

 

Стандарти НАН України та нормативні документи ТЦ НАН України

Про затвердження стандарту НАН України щодо виконання і приймання результатів ДКР «СОУ НАН 73.1–003.2:2011 Організація і проведення дослідно-конструкторських робіт. Частина 2. Розроблення дослідного зразка. Загальні положення» : розпорядження від 28.12.11 № 843 / Президія НАН України.

Про затвердження стандарту НАН України щодо виконання НДР «СОУ НАН 73.1–001:2011 «Організація і проведення науково-дослідних робіт» : розпорядження від 28.12.11 № 844 / Президія НАН України.

Про затвердження стандарту НАН України щодо розроблення технічного завдання на ДКР «СОУ НАН 73.1–003.1:2011 Організація і проведення дослідно-конструкторських робіт. Частина 1. Розроблення технічного завдання» : розпорядження від 28.12.11 № 845 / Президія НАН України.

Критерії та порядок проведення атестації вимірювальних та калібрувальних підрозділів установ НАН України : методичний документ : наказ (про надання чинності) від 09.12.11 № 7-А, наказ (про скасування без заміни) від 30.03.2018 № 5-од / Технічний центр НАН України.

Щодо форми звіту про виконання обов’язків головної (базової) організації метрологічної служби НАН України : наказ від 08.08.12 № 5-од / Технічний центр НАН України.

Щодо затвердження методичних рекомендацій «Методика визначення часу наробітку на метрологічну відмову засобів вимірювання» : наказ від 11.12.12 № 14-од / Технічний центр НАН України.

Про затвердження нормативного документа «Настанова. Підходи до створення системи управління якістю в наукових установах Національної академії наук України» : наказ від 13.07.2015 № 8-од / Технічний центр НАН України.

Про затвердження настанови з ведення фонду нормативних документів «Настанова. Організація та ведення фонду нормативних документів і здійснення довідково-інформаційної діяльності в Головному відділі стандартизації та метрології Технічного центру НАН України» : наказ від 09.11.2015 № 13-од / Технічний центр НАН України.

Про прийняття зміни № 1 до Настанови. Організація та ведення фонду нормативних документів і здійснення довідково-інформаційної діяльності в Головному відділі стандартизації та метрології : наказ від 28 вересня 2017 р. № 12-од / Технічний центр НАН України.

Про прийняття та надання чинності Рекомендаціям щодо проведення робіт із стандартизації в НАН України : наказ від 05 грудня 2017 р. № 16-од / Технічний центр НАН України.

Про прийняття та надання чинності «Методики визначення трудомісткості та вартості робіт із стандартизації» : наказ від 14 грудня 2017 р. № 17-од / Технічний центр НАН України.

Про скасування нормативного документа «Критерії та порядок проведення атестації вимірювальних та калібрувальних підрозділів установ НАН України. Настанова» : наказ від 30.03.2018 № 5-од / Технічний центр НАН України.

Про надання чинності нормативному документу щодо порядку обліку та зберігання засобів вимірювальної техніки в установах НАН України : наказ від 13 грудня 2018 р. № 9-од / Технічний центр НАН України.

Про прийняття та надання чинності нормативному документу «Рекомендації щодо аналізу застосування засобів вимірювальної техніки для віднесення їх до категорії індикаторів»: наказ від 27.06.2019 № 5-од / Технічний центр НАН України.

Про прийняття та надання чинності нормативному документу «Настанова. Віднесення засобів вимірювальної техніки до категорії індикаторів» : наказ від 18.07.2019 № 6-од / Технічний центр НАН України.